fbpx

Intelektualny rozwój dziecka od pierwszych dni życia

Każdy rodzic chciałby wychować małego geniusza. Jest parę dobrych praktyk, które będą wspomagać rozwój intelektualny, pamięć i kreatywność Twojego dziecka. Warto o nich pamiętać.

Zdrowa dieta

Istnieje wiele sposobów, aby stymulować intelektualny rozwój dziecka. Dobre praktyki najlepiej zacząć już na etapie ciąży mm. in. stosując zdrową dietę bogatą w produkty z zawartością kwasów omega-3. Przyszła mama powinna zadbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. W niwelowaniu wielu nieprzyjemnych dolegliwości pomoże regularne picie wody. Kobiety w ciąży w trakcie dnia powinny spożywać co najmniej 3 litry wody najlepszej jakości, jak woda źródlana Baby Zdrój, którą można podawać również dzieciom od pierwszego dnia życia.

Rozwój zmysłów 

Kiedy Maluszek pojawia się na świecie, najważniejszy jest jego kontakt z rodzicami. To najlepsze źródło bodźców. Pierwsze relacje z opiekunami budują poczucie bezpieczeństwa i miłości, które są fundamentalne dla prawidłowego rozwoju dziecka. 

Dotyk to jeden z pierwszych bodźców zewnętrznych, które odbiera Maluszek. Delikatne głaskanie, przytulanie, masaż ciała nie tylko budują więź emocjonalną, ale także wpływają pozytywnie na naturalny układ odpornościowy dziecka, poprawia krążenie krwi i działają uspokajająco. Natomiast tulenie i kołysanie odgrywa kluczową rolę w rozwoju koordynacji ruchowej i równowagi.

Zmysł słuchu również rozwija się bardzo wcześnie. Nic tak nie uspokoi Maleństwa, jak przyjemny i czuły głos mamy lub taty. Komentowanie czynności wykonywanych przy dziecku, czytanie książek, śpiewanie lub puszczanie łagodnych melodii nie tylko wspomaga rozwój dziecka, ale jest też niezastąpionym sposobem do ćwiczenia jego pamięci, koncentracji i rozwijania poczucia rytmu. 

W pierwszych tygodniach życia Maleństwo zaczyna przyglądać się otoczeniu. Skupia wzrok na twarzach swoich najbliższych, uczy się odbierać emocje i sygnały. Można też przygotować specjalne ilustracje z wyraźnymi i kontrastowymi obrazami. Maluch nie widzi jeszcze dość wyraźnie, dlatego warto stopniowo wzbogacać bodźce wzrokowe o więcej szczegółów, barw, kształtów.

Pierwsze zabawy ruchowe

Wykonywanie sekwencji ruchowych i zachęcanie malucha do aktywności rozwija jego kondycję fizyczną, jak również inteligencję. Ruchy rączkami i nóżkami, turlanie i przewracanie się na bok można zamienić w interesującą zabawę z wykorzystaniem wesołej rymowanki lub stymulującej zabawki.

To tylko niektóre spośród wielu dobrych praktyk, które pozytywnie wpływają na intelektualny rozwój dziecka. Kluczowe jest zapewnienie poczucia bezpieczeństwa i miłości, co gwarantuje częsty i bliski kontakt z kochanymi rodzicami.

 

Źródło: https://dziecisawazne.pl/