fbpx

Jak wyrobić u dziecka nawyk picia wody?

Czy wiecie, że zapotrzebowanie na wodę u małego dziecka, w tym również niemowlaka jest aż czterokrotnie wyższe niż u osoby dorosłej? Wśród maluchów wynosi ono 10-15% masy ciała. Dla porównania- u dorosłego człowieka wystarczy 2-4%. Jak zadbać o to, aby maluch chętnie pił wodę?

Wydawać by się mogło, że małe dziecko wypije zawsze to, co mu się podoba. Fakt, bardzo często tak jest. Mimo to, każdy człowiek już od najmłodszych lat rozpoznaje swoje ulubione smaki, do których woda niestety z reguły nie należy. Rozpoczynając, bagatela długotrwały proces, należy uzbroić się w cierpliwość. To, co każdy rodzic powinien wiedzieć, to jaką wodę najlepiej podawać dziecku. Oczywiście odpadają wszelkie wody smakowe, które zawierają ogromną ilość cukru i są po prostu niezdrowe. Najlepsza dla malucha jest woda czysta, bez sztucznych barwników. Kolejną rzeczą jest metoda małych kroczków. Spróbuj wyrobić u siebie sukcesywny sposób podawania wody. Jeśli będziesz robić to systematycznie, Twoje dziecko uzna to za naturalny proces, nieodłączny element, który pozwala zaspokoić pragnienie. Idealnym sposobem jesteś również Ty sama. Pokazując dziecku, jak wypijasz dziennie kilka szklanek wody, staniesz się dla malucha przykładem godnym naśladowania. Woda podawana niemowlakowi jako pierwszy napój, z wiekiem stanie się pewnego rodzaju rytuałem.

Jeśli Twoje dziecko jest sceptycznie nastawione do picia wody zadbaj o to, aby miała ona np. kolorową butelkę. Właśnie dlatego nasza woda Baby Zdrój posiada przyjemny i delikatny kolor butelki oraz ciekawą etykietę, zachęcającą do konsumpcji. Ponadto, możesz wykorzystywać również kolorowe kubeczki czy butelki z korkiem niekapkiem, który również jest interesującym elementem dla każdego dziecka.

Lato jest najlepszym momentem, w którym możesz wyrobić u dziecka nawyk picia wody. Często upały odpowiadają za wzmożone pragnienie. Pamiętaj więc, aby zawsze mieć przy sobie butelkę z wodą, którą będziesz mogła podać swojemu dziecku.