Kolka u niemowląt pojawia się między 3 tygodniem a 5 miesiącem życia. Występuje u niemowląt karmionych zarówno mlekiem mamy, jak i mlekiem modyfikowanym. Czy znane są przyczyny kolki niemowlęcej? Jakie są jej objawy? Jak można pomóc maluszkowi?
Przyczyny kolki
Specjaliści oficjalnie nie stwierdzili co powoduje kolkę niemowlęcą. Zwykle za główną przyczynę uznaje się zaburzenia w jeszcze nie do końca wykształtowanym układzie pokarmowym maleństwa. Przyczyną może być także nietolerancja różnych pokarmów przenikających do mleka z diety karmiącej mamy lub wybranego składnika mleka modyfikowanego.
Objawy kolki
Kolka jest dolegliwością przejściową, jednak dość uciążliwą dla maleństwa i jego rodziców. Ważną kwestią jest fakt, że kolka występuje u zdrowych dzieci. Jednym z jej pierwszych objawów jest płacz malucha bez wyraźnej przyczyny, czy też nagły początek i koniec płaczu. Maluszek jest nerwowy, rozdrażniony, ma wzdęty i napięty brzuszek, może też podkurczać nóżki lub zaciskać piąstki. Daje się zauważyć nerwowość i rozdrażnienie dziecka, jego twarz robi się czerwona. Objawy pojawiają się często po południu lub/i wieczorem.
Jak pomóc maleństwu
Niestety, nie ma magicznej recepty na kolkę niemowlęcą. Przede wszystkim trzeba zachować spokój, maleństwo wyczuwa nerwowość rodziców. Stres w niczym nie pomoże, może jedynie pogorszyć sytuację. Kiedy dziecko zaczyna płakać, trzeba próbować je uspokajać przytulaniem, rytmicznym kołysaniem, głaskaniem. Można też zrobić delikatny masaż brzuszka lub ogrzać brzuszek termoforem dla dzieci. Jeżeli domowe sposoby nie pomagają, warto skonsultować się z pediatrą.
Jeżeli maluszek jest karmiony mlekiem modyfikowanym, być może trzeba zmienić produkt. W aptekach dostępne są specjalne mleka na kolki i wzdęcia z oznaczeniem np. AntyColic. Aby mleko modyfikowane nie powodowało niestrawności u dziecka, należy je przygotowywać zgodnie ze wskazówkami zawartymi na opakowaniu.
Duże znaczenie ma także woda, z którą mieszamy mleko – powinna spełniać wysokie standardy czystości. Woda dla dzieci Baby Zdrój posiada pozytywną opinię Centrum Zdrowia Dziecka, jako woda odpowiednia do przygotowywania posiłków dla dzieci od pierwszych dni życia. Woda źródlana Baby Zdrój sprawdzi się także w diecie mamy karmiącej piersią.