fbpx

Pielęgnacja skóry w czasie ciąży

Za większość problemów skórnych pojawiających się podczas ciąży odpowiadają zmiany hormonalne. Niektóre kobiety mogą cieszyć się w tym czasie świetną kondycją cery, inne muszą zmagać się z krostkami, wypryskami, czy uczuciem przesuszenia i swędzenia. Jak poradzić sobie z problemami skórnymi w ciąży? Które preparaty są bezpieczne, a których lepiej unikać?

Porządki w kosmetyczce 

Za nadwrażliwość skóry przyszłej mamy odpowiada podwyższony poziom estrogenów. W tym czasie nawet twój ulubiony balsam może podrażnić skórę. Wiele używanych wcześniej kosmetyków trzeba odstawić, ponieważ mogą mieć w składzie substancje powodujące problemy skórne, czy też intensywne zapachy, które w tym czasie mogą doprowadzić do mdłości. Silnie działające kremy (np. do cery problematycznej) albo maści lecznicze z zawartością antybiotyków również trzeba odstawić, ponieważ zawarte w nich składniki mogą mieć niekorzystny wpływ na rozwój dziecka. Jeżeli jesteś w trakcie takiej kuracji, skonsultuj się z lekarzem, który zaproponuje inny – bezpieczny sposób leczenia.

Kosmetyki dedykowane   

Najodpowiedniejsze do pielęgnacji delikatnej skóry przyszłej mamy są kosmetyki dedykowane kobietom w ciąży. Często zaleca się także stosowanie bezwonnych hipoalergicznych preparatów. Należy pamiętać o ochronie przed słońcem, do tego niezbędne będą kosmetyki z filtrami. Lepiej unikać gruboziarnistych złuszczających peelingów, które mogą mocno podrażnić skórę. Pamiętaj, aby odpowiednio nawilżać i ujędrniać skórę dobrymi certyfikowanymi preparatami.

Zdrowa dieta

Pielęgnacja dobrymi kosmetykami to tylko jedna z wielu rzeczy, które możesz zrobić dla swojej wrażliwej skóry. Zdrowa dieta ma bardzo duży wpływ na kondycję skóry. Pamiętaj o zbilansowanych i wartościowych posiłkach, odpowiedniej suplementacji, czy zdrowych przekąskach. Niezwykle ważne jest prawidłowe nawadnianie organizmu kobiety w ciąży, która powinna spożywać ok. 3 l wody dziennie. Jeżeli wychodzisz z domu, zabierz ze sobą butelkę dobrej wody. Dla przyszłych mam najlepsza jest naturalna woda źródlana niskozmineralizowana, jak woda Baby Zdrój, która posiada Pozytywną opinię Centrum Zdrowia Dziecka

Delikatna skóra przyszłej mamy wymaga szczególnej pielęgnacji. Kosmetyki wybieraj rozsądnie, zwracaj uwagę na ich składy i certyfikacje, a wątpliwości konsultuj ze specjalistami. Nie zapominaj, że zdrowa i zbilansowana dieta oraz nawyk picia wody jest podstawą nie tylko w pielęgnacji skóry, ale przede wszystkim podstawą dobrej kondycji organizmu oraz lepszego samopoczucia.