fbpx

Sposoby na mdłości w ciąży

Mdłości to jeden z pierwszych objawów ciąży, który pojawia się u większości kobiet w pierwszym trymestrze, najczęściej między 4-8 a 12-14 tygodniem ciąży. Przeważnie słyszymy o ,,porannych mdłościach”, jednak mogą one występować o każdej porze dnia, a ich częstotliwość i nasilenie jest bardzo zróżnicowane. Mdłości zwykle nie zagrażają ciąży i zdrowiu dziecka, bywają jednak bardzo uciążliwe, zwłaszcza gdy towarzyszą im wymioty. Jak poradzić sobie z tą nieprzyjemną dolegliwością? 

Picie wody

Zapotrzebowanie kobiet w ciąży na wodę wynosi co najmniej 3 litry dziennie. Jeżeli przy nudnościach pojawiają się też intensywne wymioty organizm jest narażony na zbyt dużą utratę płynów. Odwodnienie jest niebezpieczne zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. Picie wody zapewnia odpowiednie nawodnienie organizmu i wspomaga procesy trawienne, co pomaga w walce z mdłościami i wymiotami. Niezwykle istotna jest również jakość spożywanej wody. Optymalnym wyborem będzie woda źródlana, która spełnia wysokie standardy czystości, jak woda Baby Zdrój. Pozytywna opinia Centrum Zdrowia Dziecka świadczy o jej doskonałym składzie i najwyższej jakości. 

Korzystna dieta

Mdłości nasilają się, kiedy przyszła mama odczuwa głód lub zje za dużo. Lepiej unikać takich sytuacji i spożywać posiłki regularnie – częściej, ale w mniejszych ilościach. Zaraz po przebudzeniu i w sytuacjach, kiedy przebywa się poza domem, warto mieć przy sobie smaczne i wartościowe przekąski. Dieta kobiety w ciąży powinna być lekkostrawna, najkorzystniejsze będą dania gotowane, pieczone, czy duszone. Smażone, tłuste potrawy o intensywnych aromatach mogą wzmagać nudności, podobnie jak niezdrowe przekąski. Warto pamiętać, że przyszła mama powinna jeść nie za dwoje, ale dla dwojga. 

Odpoczynek to podstawa

Spacer na świeżym powietrzu, aktywność fizyczna bezpieczna i przystosowana do potrzeb przyszłej mamy są również skutecznym sposobem na mdłości. To najlepsza metoda na dotlenienie organizmu oraz odwrócenie uwagi od złego samopoczucia i natłoku myśli związanych z nadchodzącymi wielkimi zmianami. Stres oraz sytuacje wymagające dużego zaangażowania emocjonalnego mogą przyczyniać się do nasilania nudności. Zarówno aktywny, jak i relaksujący odpoczynek na kanapie przyczynią się do lepszego samopoczucia przyszłej mamy.