fbpx

Ząbkowanie u dziecka

Kiedy maluszek zaczyna być marudny, rozdrażniony i często płacze zaczynamy wypatrywać pierwszych ząbków. Jednak jest to okres intensywnego rozwoju dziecka, tak więc jego gorsze samopoczucie może być spowodowane również innymi czynnikami. Jak rozpoznać, że jest to ząbkowanie? Jakie są sposoby na złagodzenie uciążliwych objawów? 

Kiedy zaczyna się ząbkowanie

Wyrzynanie zębów u dzieci najczęściej zaczyna się na przełomie 5-7 miesiąca życia, choć zdarza się, że wcześniej – nawet w 2 miesiącu lub później – bliżej terminu pierwszych urodzin. Na początku pojawiają się zwykle dolne jedynki lub dwójki – kolejność wyrzynania się zębów może być różna. Pełne uzębienie mleczne składa się z 20 ząbków – po 10 w górnym i dolnym łuku zębowym – cały zestaw uzębienia maluch powinien mieć w wieku 2,5 – 3 lat. Jednak najtrudniejszy dla maluszka i jego rodziców jest okres wyrzynania się pierwszych zębów. 

Jakie są objawy ząbkowania

Jednym z pierwszych objawów ząbkowania jest ból i swędzenie dziąseł, które w tym czasie mogą być zaczerwienione, opuchnięte i bardzo wrażliwe. Dziecko zaczyna się obficie ślinić i wkłada sobie rączki do buzi, chce gryźć wszelkie napotkane na swojej drodze przedmioty.

Niestety, do momentu pojawienia się pierwszych ząbków maluch często bywa rozdrażniony, marudny, płaczliwy. Przy intensywnych dolegliwościach apetyt nie dopisuje, a dodatkowo może pojawić się też stan podgorączkowy, czy biegunka, co stwarza duże ryzyko odwodnienia. W tym czasie trzeba pamiętać o regularnym uzupełnianiu płynów – częściej przystawiać dziecko do piersi lub podawać wodę do picia. Najodpowiedniejsza będzie niegazowana woda źródlana, potwierdzona atestami, jak np. woda dla dzieci Baby Zdrój.

Jak można załagodzić uciążliwe objawy

Aby ulżyć maluszkowi przy dolegliwościach warto wypróbować sprawdzone już sposoby, jak np. można podać schłodzoną wcześniej pieluszkę tetrową lub bezpieczny gryzak – wystarczy włożyć go na 30 min do lodówki.  Można wykonać delikatny masaż dziąseł palcem albo za pomocą gazy, czy też szczoteczki do mycia zębów dla niemowląt (szczoteczka w formie nakładki na palec). Skutecznym rozwiązaniem mogą okazać się specjalne akcesoria, jak smoczek z wypustkami lub grzechotki z płynem chłodzącym. Jeżeli domowe strategie nie są skuteczne, można sięgnąć po specjalne żele na dziąsła dostępne w aptekach, jednak przed ich zastosowaniem należy skonsultować się ze specjalistą.