fbpx

Zapotrzebowanie na płyny u małego sportowca

Aktywność fizyczna zapewnia prawidłowy rozwój psychoruchowy dziecka. Reguluje również prawidłową masę ciała i wzmacnia odporność młodego organizmu. To także pozytywny wpływ na samopoczucie i sprawność umysłu. Nawet tak wcześnie wybrana dyscyplina sportowa może stać się prawdziwą pasją, a w przyszłości sposobem na życie. 

Aby mały sportowiec rozwijał się prawidłowo i osiągał upragnione sukcesy, musi mieć zapewnioną zdrową dietę, która dostarczy mu odpowiedni zapas substancji energetycznych oraz właściwy poziom nawodnienia. Dzieci, które intensywnie trenują, są narażone na przemęczenie i częste urazy, dlatego tak ważne są zdrowe nawyki żywieniowe.

Zapotrzebowanie na płyny u młodego sportowca przekracza dzienną normę o 0,5 – 1L na dobę. Organizm wytwarza więcej ciepła i intensywniej się poci, co oznacza większe straty płynów. Jest bardziej podatny na przegrzanie i odwodnienie. Bez odpowiedniego nawodnienia obniża się wytrzymałość, szybkość, pogarsza się koncentracja, młody zawodnik odczuwa większe zmęczenie, w konsekwencji osiąga słabsze wyniki. 

Podczas wysiłku dzieci często zapominają o przyjmowaniu płynów, dlatego warto wyrabiać pozytywne nawyki picia wody. Pamiętajmy, aby podawać dziecku wodę/napoje bez sztucznych barwników i nadmiaru cukru. Wciąż dość popularne wśród młodych sportowców są napoje gazowane, słodzone, owocowe, które nie zapewniają prawidłowego nawodnienia. Tutaj potrzebna jest dobra woda źródlana niegazowana jak woda Baby Zdrój.

Jeżeli dziecko niechętnie pije wodę, można go zachęcić kolorową butelką lub bidonem. Woda Baby Zdrój ma wygodną butelkę, która ma optymalny kształt i wielkość. Mieści się w dłoni dziecka i stabilnie stoi na podłożu. Dodatkowo, wyposażona jest w komfortowy korek niekapek. Występuje w dwóch wersjach, różowa – idealna dla młodej zawodniczki oraz niebieska – najlepsza dla młodego sportowca.