fbpx

Aktywność fizyczna w ciąży może mieć pozytywny wpływ zarówno na kondycję i zdrowie przyszłej mamy, jak i na rozwój maleństwa. Ćwiczenia, łącznie ze zbilansowaną dietą, stanowią niezwykle istotną część profilaktyki zdrowotnej. Jeżeli Twój lekarz prowadzący ciąże nie widzi przeciwwskazań medycznych, możesz zaplanować z nim bezpieczny i najlepszy dla siebie zestaw ćwiczeń. 

Czy warto ćwiczyć w ciąży?

Ciąża to duże obciążenie dla organizmu przyszłej mamy. Regularny i odpowiednio dopasowany do Twojego stanu i kondycji zestaw treningowy pomoże Ci zmniejszyć uciążliwe dolegliwości m.in.: bóle kręgosłupa, obrzęk nóg, czy zaparcia. Systematyczna aktywność fizyczna poprawia funkcjonowanie całego ciała: pozytywnie wpływa na jakość snu, na mięśnie, stawy, ogólną sprawność. Ruch pozwoli Ci szybciej i sprawniej wrócić do formy po porodzie.

Co więcej, ćwiczenia fizyczne to jeden z najlepszych antydepresantów. Łatwiej poradzisz sobie ze stresem, przygnębieniem, nerwami, rozładujesz negatywne emocje. Regularny trening może być również dobrą okazją na spędzenie czasu w towarzystwie innych przyszłych mam, to z pewnością poprawi Twoje samopoczucie. 

Jaką aktywność wybrać?

Nie każda dyscyplina sportowa jest odpowiednia dla kobiet w ciąży. Z pewnością powinnaś zrezygnować z aktywności, w których można ulec upadkowi, czy też z takich, które wymagają intensywnego wysiłku.

Do ćwiczeń polecanych przyszłym mamom zalicza się m. in.: gimnastyka w szkole rodzenia, pływanie, spacery, aqua aerobic i fitness dla ciężarnych, joga i pilates również w wersji dla ciężarnych. Zanim dokonasz wyboru, koniecznie skonsultuj swoją decyzję z lekarzem. Jeżeli zapisujesz się na zajęcia grupowe, a jesteś na etapie ciąży, kiedy nie widać jeszcze brzuszka, zawsze informuj prowadzącego zajęcia o swoim stanie.

Bezpieczeństwo to podstawa, dlatego nie przemęczaj się, ćwiczenia wykonuj łagodnie, płynnie, powoli – unikaj gwałtownych ruchów. Jeżeli czujesz się słabo, przerwij aktywność i poinformuj o tym osobę prowadzącą zajęcia, a kiedy trenujesz sama, zawsze miej przy sobie telefon, aby móc wezwać pomoc. Unikaj treningów po posiłku i stale nawadniaj organizm płynami najlepszej jakości, jak woda źródlana Baby Zdrój, która posiada Pozytywną opinię Centrum Zdrowia Dziecka.